Cíl pouze 17letých debutujících Slováků nestačil:

VÍDEŇ – Slovenský olympijský hokejový tým prohrál ve svém úvodním vystoupení na turnaji Euro Ice Hockey Challenge ve Vídni s reprezentací Itálie těsně 1: 2. V slovenském dresu absolvovali reprezentační debut až devět hráči včetně brankáře Marcela Melicherčík.

Po první bezbrankové třetině otevřel ve vídeňské Albert Schultz Eishalle skóre v 29. minutě Erik Černák, jehož nenápadná střela od modré čáry zapadla za záda italského brankáře Andreas Bernard. Sedmnáctiletý porazil v jeho první showdown “mezi dospělými”. Mladý slovenský výběr však těsný náskok neudržel, na 1: 1 vyrovnal v 46. minutě Daniel Tudin a v 53.minutě zařídil triumf Italů Brian Ihnačák, syn někdejšího slovenského útočníka a bývalého československého reprezentanta Petra Ihnačáka.

Úvodní šanci zápasu si sice vytvořili Italové zásluhou Ansoldiho, který v ideální pozici pálil do Melicherčíka, ale pak už probrali dirigentskou taktovku mladí Slováci. V 7. min se pěkně uvolnil Skalický, nemířil však přesně, stejně jako Kytnar, který osamocený zblízka prostřelil soupeřovu branku. V 9. minutě přihrál Kudrna Preisinger, který z kruhů pálil tvrdě, ale těsně mimo. Na opačné straně provětral Melicherčíková lapačku Felicetti. Slováci působily v zápase techničtější, lépe bruslili a kombinovali, ale v koncovce měli dlouho vychýlenou mušku.Galamboš to potvrdil i po 19 minutách jeho konce. V závěru třetiny se ještě zkoušel natlačit od rohu kluziště před Melicherčíka Tudin, ale slovenský brankář si pohlídal prostor při bližší tyč.

V druhém dějství se obraz hry nezměnil, nadále diktovali tempo hry hráči s dvojkřížem na prsou. V 28. minutě předvedl výborné střídání třetí slovenský útok, nejprve se dostal dvakrát do koncovky Sýkora a potom Galamboš orazítkoval tyč Bernardová branky. V 29. minutě to už vyšlo, Černák od modré nahodil puk na italskou branku a střela is přispěním teči zapadla za záda Bernarda – 1: 0. Mladí Slováci hráli poprvé ve slabosti, která se po Freiho spěchu podařilo bez větších problémů.Po jeho uplynutí mohl zvýšit náskok Hrnko, Bernardovi po jeho střele vypadl puk, těsně však minul branku. Na druhé straně slabě pokrytý Gander zblízka nesměřuje puk do sítě.

Diváci na řídce zaplněných tribunách Albert Schultz Eishalle sledovali ve třetí části velkou snahu Italů zvrátit skóre. Zdálo se, že Slováci je k ničemu vážnému nepustí, až přišla 46. minuta. Melicherčík vyrazil první tvrdou střelu, Tudin si však v nepřehledné situaci našel odražený puk a zpoza branky ho pohotově zasunul do sítě – 1: 1. A to nebylo ze strany soupeře všechno. V 53. minutě putoval na trestnou lavici Galamboš a Italové po 11 sekundách přesilovku využili, když Ihnačák zblízka propasírujeme puk za Melicherčíka.Slováci, značně otřeseni vývojem duelu, se snažili něco s výsledkem udělat, ale přes přehoustlé soupeřovu obranu se už nevěděli prosadit. K vyrovnání jim už nepomohla ani závěrečná power play bez brankáře.

Vladimír Országh, trenér SR: “První třetina byla taková oťukávacia, kluci hráli poprvé spolu v tomto složení. Ve druhé dvacetiminutovky jsme si vytvořili tlak, dobře jsme bruslili, kombinovali a měli šance, soupeře jsme k ničemu nepustili. Ve třetí třetině jsme ale přestali bruslit, vyloučení nás vyvedly z tempa. Takové trochu nepochopitelné pro mě, neboť do té doby byly kluci živí a dobře se na nich koukalo . Kluci dostali facku, zjistili, že pokud nebudou aktivní a přestanou hrát, tak ani nad Italy se nevyhrává.Ale jsou to mladí chlapci, kteří mají všechno před sebou. “

Erik Černák, debutant a autor jediného cíle SR: Lepší než Italové, ale měli jsme špatný vstup do poslední třetiny, když jsme přestali bruslit a začalo to být pro nás špatné. Měli jsme spoustu šancí, že jsme nepoužili a postavili pár hole. Italové neměli prakticky žádné jasné šance, v druhé třetině nám poslali jen dva záběry, tam jsme museli zlomit a my jsme skončili v tichosti. V mém cíli “Preiso” vyhrál míčky na našeho obránce, který ho vyhrál, jen jsem vystřelil, jak jsem mohl a vyšel ven. Při prvním startu ve vedoucím týmu je slušný pocit.Vzal jsem pušku z ledovce a dal ho na památník. Škoda, že můj gól nepomohl k vítězství. “

Andrej Kudrna, útočník SR: ” Vyhrávali jsme a měli jsme to ve svých rukou. Ale pak jsme shromáždili vyloučení, která nás zlomila. Nakonec jsme se nemohli otočit. Bylo to snad naše menší zkušenost. Zítra musíme hrát celých 60 minut, ne pouze dvě třetiny, pořádně bruslit a snažit se co nejvíce střílet. “

Milan Kytnar, kapitán SR: ” Myslím, že první dvě třetiny hrály velmi dobře. Prošli jsme třetím pokračujícím nasazením, čímž jsme se dostali do přilnavosti a tlaku soupeřů. Z nějakého důvodu jsme však přestali bruslit a hned se nám to vymstilo, když jsme inkasovali dva góly.”

Brian Ihmarkak, útočník a autor vítězného cíle Itálie: zápas. Myslím, že jsme hráli docela dobře na začátku, v naší hře jsme měli několik chyb, ale ve třetí třetině jsme tuto hru zjednodušili a vyrazili. Věděli jsme, že Slováci se představí mladším kádrům, takže nebudou v plné síle, věděli jsme, že kdybychom jeli k nim více, byla by větší šance na chyby. Byl to pro mě zvláštní zápas, znám řadu slovenských hráčů, včetně Adam Lapšanského a Marcela Melicherčíka. Byli jsme rádi, že jsme pozdravili hotel a tam byly nějaké spodní prádlo.Tento turnaj bereme jako přípravu na květnové mistrovství světa, nějaké výsledkové cíle si nedáváme. “

V 17. vzájemném zápase s Itálií si tak Slováci připsali čtvrtou prohru, na kontě mají i 12 vítězství a jednu remízu při celkovém pozitivním skóre 72:41.

Druhý zápas na turnaji odehraje mužstvo vedené trenéry Vladimír Országh a Milan Jančuška v pátek 6. února o 15:30 proti Slovinsku, účinkování na akci zakončí v sobotu 7. února s duelem s domovem Rakousko (17.00).